Kiedy włosy proszą o pomoc

 

Kiedy włosy proszą o pomoc

 Włosy mają duże znaczenie. Są one przede wszystkim ozdobą każdego człowieka, lecz pełnią także funkcję fizjologiczną m. in. osłaniają przed czynnikami chemicznymi, fizycznymi oraz mechanicznymi. Uważa się, że żaden przydatek skóry, nie oddaje tak dobrze stanu zdrowia, odżywienia, czy zatrucia organizmu jak włosy. Są one bowiem najbardziej wrażliwe na te bodźce [1].

 

Przyczyny wypadania włosów

  Wypadanie włosów to naturalny proces uzależniony od cyklu wzrostu włosa. Jednak, jeżeli włosy wypadają w nadmiarze, w ilości większej niż 70-100 włosów na dzień, przez okres dłuższy niż kilka tygodni, zaczyna to stanowić problem. Ważne jest wtedy, aby jak najszybciej zareagować i znaleźć tego przyczynę. Sugeruje to bowiemzachwianiem i nieprawidłowościami w naszym organizmie. Przyczyn wypadania włosów jest wiele [1].

 Czynnikami, które mogą wywoływać wypadanie włosów jest: stres, przemęczenie, przebyte choroby, nerwica, nieodpowiednia dieta (zbyt małą ilość spożywanego białka oraz deficyt kaloryczny), palenie papierosów, a także anemia [1].

 Łysienie może być wywołane spożywaniem leków immunosupresyjnych, cytostatyków, beta-blokerów, środków obniżających poziom lipidów oraz przeciwzakrzepowych [1].

  Do chorób wywołujących nadmierne wypadanie włosów zalicza się: choroby zakaźne, cukrzycę, zaburzenia hormonalne (nadczynność i niedoczynność tarczycy), niektóre choroby tkanki łącznej, choroby owłosionej skóry głowy (m in. grzybica, łojotokowe zapalenie skóry głowy), jak również nowotwory narządów wewnętrznych [1].

 Częstą przyczyną łysienia są również androgeny, hormony, które mogą powodować powolne zmniejszanie mieszka włosowego, a z czasem jego,,unieczynnienie”. Łysienie androgenowe występuje zarówno umężczyzn, jak i u kobiet[1].

  U kobiet nadmierne wypadanie włosów może pojawić się także po porodzie, w okresie menopauzy oraz po odstawieniu środków antykoncepcyjnych [1].

 Wypadanie włosów jest również uzależnione od pór roku. Większą ichutratę obserwuje się wiosną i jesienią [1]

 Witaminy także wpływają na owłosienie głowy. Niewątpliwie bardzo ważną rolę odgrywa tutaj witamina A. Udowodniono, że zarówno nadmiar,jak i niedobór tej witaminy mogą być przyczyną łysienia [1].

 

Zabiegi powstrzymujące wypadanie włosów i łysienie w gabinecie kosmetycznym

 

 W gabinecie kosmetycznym są wykonywane zabiegi, które w skutecznysposób pomagają uporać się z uporczywym wypadaniem włosów i łysieniem. Należą do nich m. in. mezoterapia igłowa oraz zabiegosoczem bogatopłytkowym [2].

 

Mezoterapia igłowa

 

 Mezoterapia to metoda, która polega na leczeniu różnych schorzeń oraz dolegliwości poprzez wstrzykiwanie małej, ale skutecznej ilości substancji leczniczych podskórnie lub śródskórnie. Dzięki niej można zadziałać wielokierunkowo, poprzez koktajle z czynnikami aktywnymi, które są pomocne w leczeniu różnych zmian patologicznych. Zależnie od problemu dobierana jest właściwa substancja lub kilka substancji, które za pomocą iniekcji wprowadzane są do skóry. Pozwala to na ominięcie bariery naskórkowej, przez którą wiele substancji nie mogłoby przeniknąć. Mezoterapię wykonuje się, aby pobudzić naturalne procesy regeneracji. Jest to sposób podtrzymania skóry w dobrym stanie oraz obrona przed skutkami starzenia się. Temu zabiegowi można poddać skórę twarzy, szyi, dekoltu, głowy, ramion, ud, grzbietów rąk, a także pośladków. Mezoterapię wykonuje się w celu ujędrnienia i odmłodzenia skóry, redukcji cellulitu, wypadania włosów i przeciwdziałania niektórym odmianom łysienia, a także w celu zmniejszenia blizn i rozstępów [2, 3].

 W terapii wypadania włosów wykorzystuje się najczęściej: dekspantenol, czyli witaminę B5, minoksydyl, koktajle multiwitaminowe, mikroelementy (takie jak potas, kobalt, nikiel, cynk), krzemionkę, pirogronian sodu oraz prokainę [2, 3, 4].

 Zabieg na skórę głowy wykonuje się zazwyczaj za pomocą igły o długości 4 mm i strzykawki [4].

 Najlepsze efekty mezoterapii igłowej zauważalne są po wykonanej seriizabiegów, po upływie 2-3 miesięcy [4].

 

Osocze bogatopłytkowe

 

 Osocze bogatopłytkowe jest preparatem otrzymywanym z własnej krwipacjenta. Jest autologiczne i biokompatybilne. Pobrana krew jest odwirowywana w specjalnej probówce laboratoryjnej, w celu oddzielenia się osocza od pełnej krwi. Rewitalizacja skóry po tym zabiegu zachodzi wskutek autologicznej odnowy komórkowej, czyli biostymulacji i regeneracji komórek skóry, dzięki działaniu własnych czynników wzrostu oraz mezenchymalnych komórek macierzystych. Osocze podaje się w skórę twarzy, szyi, dekoltu, atakże w skórę głowy, kiedy występuje nadmierne wypadanie włosówlub łysienie [2].

 Osocze jest źródłem czynników wzrostu, których wydzielanie aktywowane jest przez proces krzepnięcia krwi. Znaczna część, bo aż 70 % czynników wzrostu jest uwalnianych w czasie 10 minut, a niemalże 100 % w trakcie 1 godziny [2].

 Tak jak w przypadku mezoterapii igłowej przy tym zabiegu zalecana jest seria, a także podawanie osocza w skórę głowy jest wykonywane tą samą metodą [2].

 Kluczem do uporaniem się z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem jest przede wszystkim znalezienie przyczyny tego problemu. Następnie odpowiednia terapia i dieta oraz dobranie indywidualnie zabiegów wgabinecie kosmetycznym.

Joanna Kuna

Bibliografia

1.Przylipiak A. Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL; 2017:187,195-197, 211.

2. Placek W. Dermatologia estetyczna. Warszawa: Wydawnictwo Termedia; 2016: 195-197, 205-209.

3.Kubiak M, Budzisz E, Rotsztejn H. Mezoterapia – rola w świetle dzisiejszej wiedzy. Pol J Cosmetol 2010; 14(1): 34-41.

4.Tilszer I. ABC mezoterapii – część II. Mezoterapia w medycynie estetycznej. Acad Aesthet Anti-Aging Med 2017; 2: 16-22.