Kriopoliza – nieinwazyjna metoda redukcji tkanki tłuszczowej

Ćwiczysz i stosujesz zdrową dietę, ale nie możesz ,,zrzucić boczków”? Masz szczupłą sylwetkę, ale nie potrafisz pozbyć się ,,podwójnego podbródka”? Kriolipoliza może być odpowiednim rozwiązaniem tych problemów.
W tym artykule dowiesz się na czym polega ten zabieg oraz czy jest on dla Ciebie.

Czym jest kriolipoliza?


Kriolipoliza jest nowoczesną metodą redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej wykorzystującą niskie temperatury. Nazwa pochodzi od greckiego kryos – zimno, lipa – tłuszcz i lysis – usuwać [1].

Metoda ta powstała na początku XXI wieku w Stanach Zjednoczonych, a w 2010 roku została zatwierdzona przez FDA jako bezpieczna dla zdrowia i od tego momentu jest powszechnie stosowana jako zabieg modelujący sylwetkę [1-4].

Kriolipoliza jest nieinwazyjnym zabiegiem, w którym nie dochodzi do uszkodzenia skóry. Miejsce zabiegowe ulega schłodzeniu do niskich temperatur, co powoduje zamrożenie komórek tłuszczowych na danym obszarze i ich rozpad. Uwolnione lipidy pochodzące z uszkodzonych komórek tłuszczowych są transportowane przez układ limfatyczny i w naturalnych procesach metabolicznych dochodzi do ich usunięcia z organizmu. Niskie temperatury działają niszcząco tylko na tkankę tłuszczową, nie ingerują w stan nerwów czy skóry [1-6].

kriolipoliza brzuch pośladki

Brzuch, pośladki – kriolipoliza dla kogo?

Zabieg kriolipolizy służy do usuwania lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Kriolipolizie możemy poddać wiele części ciała: brzuch, boczki, zewnętrzne części ud, ramiona czy podbródek. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten nie służy do leczenia otyłości. Kriolipoliza jest więc przeznaczona dla osób, które nie mają przeciwwskazań i które chcą się pozbyć tkanki tłuszczowej z newralgicznych partii [1, 3, 4].

Jak przygotować się do zabiegu kriolipolizy?


Na tydzień przed zabiegiem należy pić co najmniej 2 litry wody dziennie oraz ograniczać potrawy zawierające tłuszcze trans i cukier, a także produkty z kofeiną i alkohol, aby nie obciążać wątroby. Warto pamiętać również o tym, żeby w tym czasie się nie opalać ani nie poddawać miejsca zabiegowego epilacji.

Jak wygląda zabieg kriolipolizy?


Wizyta zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu, wykluczenia przeciwwskazań oraz wykonania pomiarów obszaru zabiegowego. Następnie dane miejsce jest oczyszczane i osuszane, a potem zabezpieczane za pomocą umieszczenia na skórze podkładu antyodmrożeniowego. Kolejnym etapem jest ustawienie parametrów na urządzeniu do kriolipolizy oraz przyłożenie odpowiedniej głowicy do danego obszaru. Wówczas dochodzi do zassania skóry. Urządzenie może pracować w trybie pulsacyjnym lub ciągłym.

Najpierw dochodzi do podgrzania zassanego obszaru do 37°C, które ma na celu rozluźnienie połączeń między komórkami tłuszczowymi, rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przemiany materii. Etap podgrzewania trwa 3 minuty. Następnie rozpoczyna się etap schładzania danego obszaru, czyli najważniejsza część zabiegu. Docelowa temperatura to ok. 3-4°C, a czas schładzania wynosi 30-45 minut. Wartości te zależą od miejsca zabiegu oraz ilości tkanki tłuszczowej. Podczas zabiegu można odczuwać zassanie, chłód, a potem odrętwienie miejsca zabiegowego. Nie jest to zabieg bolesny.

Po zakończeniu tego etapu głowica jest zdejmowana i usuwany jest podkład antyodmrożeniowy, a następnie dochodzi do oczyszczenia skóry i do jej przemasowania.

Podczas jednego zabiegu można wykonać od jednego do maksymalnie trzech przyłożeń głowicy jednocześnie, co oznacza, że w tym samym momencie można wykonać zabieg nawet na trzech różnych
obszarach.

Jaki jest mechanizm redukcji tkanki tłuszczowej w wyniku kriolipolizy?


Podczas zabiegu głowica zasysająca fałd skórny osiąga temperaturę 3-4°C, co pozwala na ochłodzenie komórek tłuszczowych do temperatury poniżej 8°C. Ta temperatura wystarcza do zapoczątkowania śmierci komórek tłuszczowych. W 2-3 dobie po zabiegu dochodzi do powstania nacieku zapalnego. Stan zapalny nasila się przez kolejne dni. Po 14 dniach dochodzi do nasilenia fagocytozy, która polega na pochłanianiu składników obumarłych komórek tłuszczowych przez odpowiednio wyspecjalizowane komórki – makrofagi. Po 30 dniach dochodzi do stopniowego zmniejszania stanu zapalnego oraz redukcji tkanki tłuszczowej. Kwasy tłuszczowe ze zniszczonych komórek tłuszczowych trafiają do wątroby i są metabolizowane.

Kriolipoliza efekty


Bezpośrednio po zabiegu kriolipolizy skóra może wykazywać zmniejszoną wrażliwość, miejsce może być zdrętwiałe i zaczerwienione, mogą być obecne wybroczyny i siniaki, czasem odczuwalne może być uczucie jak przy zakwasach [4].

W rzadkich przypadkach po zabiegu mogą występować biegunki czy ból głowy, a wśród powikłań można wymienić odmrożenie i martwicę, jednak stosowanie dodatnich temperatur, podkładów antyodmrożeniowych i kontrola wyglądu danego obszaru podczas zabiegu skutecznie minimalizuje ryzyko ich wystąpienia.

Jakie są zalecenia po kriolipolizie?


Po zabiegu kriolipolizy zaleca się picie 2 litrów wody, aktywność fizyczną i lekkostrawną dietę oraz ograniczenie alkoholu. Opalanie i korzystanie z sauny możliwe jest dopiero po 3 dniach od zabiegu. Stosowanie się do zaleceń usprawnia procesy metaboliczne związane z redukcją tkanki tłuszczowej i pomaga w osiągnięciu upragnionych rezultatów.

Kriolipoliza przeciwskazania


Do przeciwwskazań należą: ciąża i okres karmienia piersią, choroby nowotworowe, cukrzyca, nieleczone nadciśnienie tętnicze, stany nadwrażliwości na zimno, zespół Raynauda, schorzenia wątroby, choroba wrzodowa, zespół Sudecka, zmiany skórne, ropne schorzenia skóry, nadmierna labilność emocjonalna wyrażająca się potliwością skóry, stany wyniszczenia i osłabienie, niewydolność krążeniowa, zaburzenia rytmu serca, zapalenie miedniczek nerkowych i pęcherza moczowego, choroba wieńcowa, zaawansowana miażdżyca, wady zastawek serca, obecność miejscowych odmrożeń, krioglobulinemia, kriofibrynogemia, nosicielstwo wirusa HIV, wkładka domaciczna (przy zabiegu na brzuch), hipoproteinemia, duże rozstępy i blizny w obszarze zabiegowym, uszkodzenie skóry, egzema, stan zapalny w miejscu zabiegu, świeża opalenizna lub epilacja w miejscu zabiegu mniej niż 5 dni przed
zabiegiem kriolipolizy [4].

Jakich efektów można się spodziewać?
Jeden zabieg kriolipolizy umożliwia utratę od 15 do 40% grubości warstwy tłuszczowej w obszarze poddanym zabiegowi. Efekty widoczne są przede wszystkim poprzez zmniejszenie obwodów, nie obserwuje się zmian na wadze. Proces naturalnego usuwania tłuszczu z organizmu jest stopniowy, więc pierwsze rezultaty obserwuje się po 2-4 tygodniach od zabiegu, a ostateczny efekt dopiero po około 6-8 tygodniach [1-6].

Kriolipoliza ile zabiegów należy wykonać?


Zabieg kriolipolizy możemy wykonać jednorazowo bądź powtórzyć go w serii nawet do 5 zabiegów na daną partię. Zabiegi należy powtarzać co 4-6 tygodni, a po 10 dniach od każdej kriolipolizy należy wykonać również zabieg liporadiologii czyli metody wykorzystującej cztery technologie jednocześnie: masaż próżniowy, masaż rolkami, podczerwień i falę radiową. Liporadiologia jest niezbędna do osiągnięcia oczekiwanych efektów, gdyż zapewnia przemasowanie i rozgrzanie tkanki umożliwiające jej skuteczniejszy metabolizm. Metoda ta jest również bezpieczna, nieinwazyjna i bezbolesna. Kriolipolizę można wykorzystać także jako jeden z elementów terapii modelowania sylwetki. Nasi specjaliści mogą skomponować terapię łączoną dopasowaną do Twoich potrzeb. Wówczas można połączyć kriolipolizę między innymi z presoterapią, karboksyterapią, liporadiologią czy bandażami Arosha.

mgr Zuzanna Stojek

Bibliografia:

 1. Niechciał J. Wpływ temperatur kriogenicznych na organizm człowieka na wybranych przykładach
  kriozabiegów. Wszechświat, t. 116, nr 4-6/2015: 128-131.
 2. Kilmer S. L, Burns A. J, Zelickson B. D. Safety and Efficacy of Cryolipolysis for Non-Invasive Reduction of
  Submental Fat. Lasers in Surgery and Medicine 2016 (48):3-13.
 3. https://kobieta.gazeta.pl
 4. https://www.poradnikzdrowie.pl
 5. Migasiewicz A, Bauer J, Ciszek A, Podbielska H. Zastosowanie niskich temperatur w dermatologii i
  kosmetologii. Kosmetologia Estetyczna, 2018 (1), vol. 7: 53-55.
 6. Bojarska-Hurnik S. Lipodystrofia – przyczyny i możliwości terapeutyczne. Kosmetologia Estetyczna 2019
  (5), vol. 8: 623-630.
  Artykuł powstał z wykorzystaniem materiałów z profesjonalnego szkolenia z kriolipolizy.