Obrzęki i cellulit – czyli o zaletach presoterapii

Nie znam kobiety, która chociażby od czasu do czasu, chociaż na tzw. „wielkie wyjścia” nie zakładała butów na wysokim obcasie… Noga wygląda wtedy zgrabniej, smuklej, bardziej elegancko i bardziej kobieco. Niestety nasze nogi nie zawsze lubią to co lubią nasze oczy… Już po kilku godzinach chodzenia w takich butach odczuwamy ból, pojawia się uczucie ciężkich nóg, a przy częstym noszeniu tego typu obuwia – nawet obrzęki.

Również podczas pracy nasze nogi nie odpoczywają. Ciągłe przebywanie w pozycji stojącej przyczynia się do powstawania wyżej wymienionych dolegliwości. Z kolei praca w pozycji siedzącej może nam przysporzyć innych problemów, a mianowicie na naszych nogach może „zagościć” cellulit. I wtedy tzw. „skórka pomarańczowa”, nieestetyczne guzki i zgrubienia stają się dla nas normą… a przecież nie musi tak być! Na wszystko da się znaleźć rozwiązanie. Jednak żeby je poznać i móc niwelować nasze dolegliwości trzeba najpierw kompleksowo spojrzeć na przyczyny ich powstawania, a co za tym idzie odpowiedzieć sobie na kilka pytań…

Czym są i jak powstają obrzęki?

Ok. 16% masy naszego ciała to płyn międzykomórkowy. Składa się on z wody, tłuszczów, zbędnych produktów przemiany materii, białkowo- cukrowego koloidu i komórek [1]. Gdy funkcjonowanie układu limfatycznego, czyli układu który odpowiada m.in. za odprowadzanie wody, usuwanie toksyn i produktów przemiany materii z naszego organizmu, jest zaburzone, te zbędne substancje gromadzą się w naszym organizmie. Powoduje to zwiększenie objętości płynu międzykomórkowego oraz sprawia, że komórki powiększają swoje rozmiary, gdyż nie są w stanie odprowadzić metabolitów ze swojego wnętrza. Skutkiem tego są ogólnie widoczne obrzęki limfatyczne [2,3].

Jaki związek z obrzękami limfatycznymi ma cellulit?

Cellulit to obrzękowo-włóknisto- stwardnieniowe zwyrodnienie tkanki podskórnej. Charakteryzuje się przerostem i zwiększonym wytwarzaniem komórek tłuszczowych – adipocytów. Pod wpływem zwiększonej ilości kwasów tłuszczowych w organizmie, adipocyty rosną, napierając na skórę właściwą i wytwarzając widoczne guzki. Bardzo częstą tego przyczyną są właśnie obrzęki limfatyczne. Zwiększona ilość kwasów tłuszczowych w organizmie może być konsekwencją zastojów limfy (płynu krążącego w układzie limfatycznym), a powiększone adipocyty konsekwencją gromadzenia się w nich tych zbędnych kwasów tłuszczowych.

Niestety ucisk powiększonych adipocytów na skórę właściwą powoduje skurcz włókien kolagenowych i elastynowych oraz procesy zapalne w naszej skórze. Tak cenne dla nas włókna stają się osłabione, ulegają urazom i skurczeniu. Skóra traci swoją jędrność i elastyczność [2,3]. Mało tego… Te powiększone komórki tłuszczowe uciskają ponadto nasze naczynia krwionośne i nerwy, powodując ból, drętwienie i trudności w dostatecznym odżywieniu naszego organizmu. Cellulit pozostawiony sam sobie może prowadzić do powstania rozszerzonych naczynek krwionośnych (tzw. teleangiektazji) oraz żylaków i rozstępów, dlatego nie należy go lekceważyć [3,4].

Czy oprócz obrzęków limfatycznych istnieją również inne rodzaje obrzęków?

Oczywiście, że tak. Obrzęk może być pourazowy, pooperacyjny, może być wynikiem choroby czy stosowania niektórych leków [5] … Istnieje również obrzęk żylny, który jest bardzo często występującą odmianą obrzęku. Polega on nie na upośledzonym działaniu układu limfatycznego, a na jego przeciążeniu w wyniku przejęcia części obowiązków układu żylnego. Układ limfatyczny i układ żylny razem odprowadzają płyny w naszym organizmie. Gdy układ żylny jest uszkodzony, krew płynąca żyłami cofa się, napierając na ściany naczyń. Ciśnienie płynów wzrasta powodując ucieczkę wody do przestrzeni międzykomórkowej oraz naczyń limfatycznych i w konsekwencji obrzęk [6].

Jak więc zapobiegać powstawaniu obrzęków i cellulitu oraz niwelować zmiany już powstałe?

W Instytucie Luisa oferujemy Wam idealne do tego celu zabiegi presoterapii. Jest to masaż uciskowy, działający na zasadzie drenażu limfatycznego, czyli udrożnienia zatkanego układu limfatycznego, wzmożenia jego pracy. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno w przypadku obrzęków limfatycznych, jak również obrzęków żylnych i pooperacyjnych. Lekarze zalecają również stosowanie tego zabiegu np. w przypadku stosowania leków steroidowych. Już po pierwszym zabiegu presoterapii zaobserwujecie zmniejszenie uczucia ciężkości nóg, skóra będzie bardziej odżywiona i dotleniona. Zabieg, poprzez stymulację układu limfatycznego i krwionośnego, powoduje reabsorpcję płynów śródmiąższowych, usuwanie toksyn z organizmu oraz w konsekwencji redukcję obrzęków. Następuje wyszczuplenie i wysmuklenie naszej sylwetki [2,3,7].

Ponadto, presoterapię można stosować w przypadku obrzękniętych oczu oraz tzw. „worków” pod oczami. Gdy budzimy się z takim efektem na twarzy (oczywiście jeśli nie jest to wynikiem współistniejącej choroby) oznacza to, że w całym naszym organizmie gromadzi się woda. Zastosowanie presoterapii na nogi pomoże nam pobudzić układ krwionośny i limfatyczny i zniwelować obrzęki na całym ciele, nawet w okolicy oczu.

Presoterapia uciskając na nasze ciało poprawia funkcjonowanie metabolizmu tkanki tłuszczowej, powodując m.in. zmniejszenie adipocytów [3]. Brak powiększonych komórek tłuszczowych sprawia, że nie naciskają one na skórę właściwą, nie dochodzi więc do degradacji włókien kolagenowych i elastynowych w naszym organizmie. Skóra odzyskuje jędrność i sprężystość, a cellulit nie jest już dłużej jej problemem.

Jak wygląda zabieg presoterapii?

Zabieg ten jest bardzo prosty i relaksujący, nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Po wypełnieniu karty klienta i wykluczeniu przeciwwskazań, klient zakłada jednorazowy kombinezon. Następnie zapinane są na nim specjalne mankiety, które są podłączone do pompy próżniowej. Pompa sterowana elektronicznie wdmuchuje i wydmuchuje powietrze z różnych partii urządzenia – wywołując kontrolowany nacisk na różne części ciała. Kierunek wykonywania ucisków jest ściśle określony i jest zgodny z kierunkiem przepływu limfy. Cały zabieg trwa 30 min, a po jego zakończeniu można bez przeszkód wrócić do codziennych obowiązków [3,7].

Aby zwiększyć i utrwalić efekty, często zabiegi presoterapii łączymy z innymi zabiegami modelującymi sylwetkę i redukującymi cellulit, jak kriolipoliza, liporadiologia czy bandaże Arosha. Oprócz tego w Instytucie Luisa znajdziecie masę profesjonalnych produktów do pielęgnacji domowej.

Zgłoście się do nas, pytajcie… na pewno dobierzemy coś idealnego dla Was ?

Adrianna Paliwoda

Bibliografia:

  1. Kozikowska J, Łuczak J. Obrzęk limfatyczny – patomechanizm, podział, zasady leczenia. Przew Lek 2001; 5(4): 48-54.
  2. Zemits Sisley. Urządzenie do presoterapii i drenażu limfatycznego – materiały szkoleniowe.
  3. Kołodziejczak A. Kosmetologia Tom I. PZWL 2019; 185-197 oraz 507-510.
  4. Gałązka M, Galęba A, Nurein H. Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie. Hygeia Public Health 2014, 49(3): 425-430.
  5. Rymarz E, Mieczkowska J, Łopatyński J. Obrzęki kończyn dolnych – etiopatogeneza, rodzaje, diagnostyka. Medycyna Ogólna 2007; 13 (XLII), 3: 216-221.
  6. https://www.centrumflebologii.pl/pl/niewydolnosc-limfatyczna/obrzek-zylny
  7. https://instytutluisa.pl/bez-kategorii/presoterapia/