TRĄDZIK WIEKU DOJRZAŁEGO

Trądzik… każdej z Nas znany termin. Zwykle kojarzy się z wiekiem dojrzewania, burzą hormonów i buntowniczym zachowaniem. Na pewno pamiętacie jak w tym okresie nieoczekiwana „niespodzianka” na twarzy była w stanie popsuć Wam humor przed zbliżającym się przyjęciem czy ważnym wydarzeniem. Acne vulgaris prowokuje powstawanie zmian typu krosty, grudki, zaskórniki, guzki, cysty czy nacieki zapalne. Pojawiającym się wypryskom zazwyczaj towarzyszy cera tłusta z newralgicznym miejscem, zwanym strefą T (obejmuje ona obszar policzków, nosa
i czoła). Miejscami predysponowanymi do powstawania zmian trądzikowych są również plecy i klatka piersiowa mocno obfitujące w gruczoły łojowe.


Trądzik najczęściej pojawia się w wieku 14-19 lat.
Niestety nie zawsze powiązany jest w wiekiem dojrzewania [1].

Coraz więcej z Nas zmaga się z trądzikiem wieku dojrzałego. Czym różni się od trądziku wieku młodzieńczego? Jak powstaje? Jak sobie z nim radzić?
W tym artykule postaram się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was pytania.

Trądzik wieku dojrzałego czyli tzw. trądzik późny to przewlekła choroba zapalna związana z jednostką łojowo-włosową. Dotyczy głównie młodych kobiet i rozpoczyna się zwykle około 25 r.ż i może powracać w okresie postmenopauzalnym.

Cały mechanizm powstawania zmian trądzikowych jest wynikiem wydzielaniem nadmiernej ilości sebum poprzez nadaktywność gruczołów łojowych. Proces ten spowodowany jest zwiększeniem wydzielania hormonów androgenowych, które wzmagają sekrecję łoju. Kolejnym z czynników jest wzmożone rogowacenie ujść gruczołów łojowych oraz przewodów wyprowadzających, co w konsekwencji może prowadzić do zaczopowania. Poprzez zwężenie ujścia gruczołów sebum nie może być swobodnie wydzielane na powierzchnię skóry. Prowokuje to powstawanie zaskórników otwartych i zamkniętych. Zaskórnik zamknięty może się przekształcić
w krostę, grudkę czy guzek w zależności od głębokości położenia stanu zapalnego. Ostatnim z czynników jest proliferacja beztlenowych bakterii gram – dodatnich Propionibacterium acnes w gruczołach łojowych, a co za tym idzie powstanie odczynu zapalnego [1,2,3].

Trądzik wieku dojrzałego różni się od typu młodzieńczego lokalizacją (głównie dolna część twarzy, okolica ust, żuchwy, brody), nasileniem zmian ( są zwykle mniej nasilone, natomiast utrzymują się znacznie dłużej, pozostawiając nierzadko przebarwienia i blizny).

Trądzik późny występuje w dwóch postaciach:

– Postać zapalna trądziku późnego, w której występują zmiany grudkowe, krostkowe i guzkowe zlokalizowane głównie w dolnych partiach twarzy. Mogą ustępować pozostawiając blizny.

– Postać retencyjna charakteryzuje się występowaniem mikrotorbieli oraz dużej ilości zaskórników. W tej odmianie występuje nasilony łojotok [1,4].

Skoro znamy już termin trądziku późnego i wiemy co go prowokuje, pora na najważniejsze. Jak się go pozbyć?

Terapię trądziku jest długotrwałe i aby uzyskać zadowalające efekty musimy się uzbroić w cierpliwość. Bardzo ważnym czynnikiem jest również samodyscyplina, która pozwoli Nam szybciej osiągnąć zamierzony cel, czyli piękną i gładką skórę.

Wyróżniamy terapie miejscowe, gdzie znajdziemy maści oraz żele bogate w kwas azelainowy mający silne działanie antybakteryjne, złuszczające oraz hamujące wydzielanie łoju. Pozytywne efekty terapeutyczne uzyskuje się również stosując retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które zapobiegają powstawaniu zaskórników, hamują stan zapalny i wzmagają złuszczanie martwego naskórka. Inną substancją o działaniu eksfoliacyjnym oraz przeciwzapalnym jest nadtlenek benzoilu.

Terapie ogólne obfituje w antybiotyki stosowane doustnie takie jak: tetracyklina czy metacyklina, mają one działanie przeciwzapalne, natomiast należy je przyjmować kilkanaście miesięcy, aby uzyskać zamierzony efekt. Tabletki antykoncepcyjne mają działanie antyandrogenne, stąd też są skutecznym środkiem w walce z trądzikiem. Popularną substancją jest także izotretinoina, która hamuje wydzielanie sebum, zmniejsza stan zapalny. Natomiast jest to substancja mająca silne działanie teratogenne.

Pora na zabiegi kosmetyczne, dzięki którym nasza skóra będzie w lepszej kondycji, a systematyczność pozwoli osiągnąć świetne rezultaty [1,3].

Oxybrazja z infuzją tlenową

Oxybrazja nazywana inaczej mikrodermabrazją wodno-tlenową, to rodzaj peelingu mechanicznego gdzie czynnikiem złuszczającym naskórek jest strumień rozproszonych kropelek soli fizjologicznej aplikowanych pod ciśnieniem sprężonego powietrza za pomocą specjalnie skonstruowanego aplikatora.

Zabieg ten jest skuteczną a zarazem w pełni bezpieczną metodą złuszczania naskórka umożliwiającą przeprowadzenie go u osób o cerze naczynkowej, delikatnej i wrażliwej z trądzikiem.

Oxybrazja przyspiesza usuwanie zaskórników, zmniejsza łojotok oraz działa na bakterie beztlenowe, które odpowiedzialne są za powstawanie trądziku. Oprócz złuszczania w oxybrazji wykorzystuje się terapię zimnem, co hartuje i wzmacnia ściany naczyń. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny.

Infuzja tlenowa natomiast to wtłaczanie tlenu pod ciśnieniem. Czynność ta możliwa jest do wykonania za pomocą aplikatora, dzięki któremu tlen jest czysty i dobrej jakości. Dobrana do danego typu cery ampułka witaminowa ma możliwość wniknięcia w najgłębsze warstwy skóry [5].

Mikrodermabrazja diamentowa

Mikrodermabrazja to bezinwazyjny zabieg wygładzania skóry przy użyciu sterylnych głowic diamentowych. Polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka warstwami poprzez oddziaływanie na naskórek głowicą pokrytą mikrokryształkami diamentu.
W ten sposób umiarkowanie usuwamy (ścieramy) martwą warstwę naskórka, dzięki czemu w jego podstawowej warstwie dochodzi do wzmożonej produkcji nowych komórek. Złuszczanie jest stopniowe i równomierne, dlatego nie ma niebezpieczeństwa powstania blizn. Mikrodermabrazja diamentowa jest zabiegiem bezpiecznym, nieinwazyjnym, bezbolesnym, niepowodującym uczuleń – jak
w przypadku innych metod peelingu [5].

Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny to rodzaj peelingu, w którym wykorzystywane są fale ultradźwiękowe. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny, jak również skuteczny. Polega na delikatnym oczyszczeniu skóry poprzez efekt kawitacji. Kawitacja to proces, w którym fale ultradźwiękowe wraz z wodą powodują powstawanie mikroskopijnych pęcherzyków z rozrzedzonym gazem, które przy pękaniu usuwają martwy, zrogowaciały naskórek. Jednocześnie peeling kawitacyjny poprzez mikrodrgania, przez co wywołuje efekt masażu, a skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona. Peeling kawitacyjny jest idealny do pozbycia się nadmiaru zaskórników, zarówno tych zamkniętych jak i otwartych, bez przerywania ciągłości skóry [1].

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne znajdą zastosowanie u osób ze skórą trądzikową, ponieważ idealnie ją oczyszczą, zahamują powstawanie kolejnych zmian, wygładzą skórę, umożliwiając dalsze odżywianie. Najpowszechniej używane peelingi chemiczne dla cer trądzikowych to kwas azelainowy, migdałowy, glikolowy, pirogronowy i salicylowy. Natychmiastowo wnikają w skórę, co sprawia, że już po pierwszym zabiegu widać znaczną poprawę skóry. W przypadku wykonywania peelingów chemicznych bardzo ważna jest systematyczność i konsekwencja. Należy wykonywać takie kuracje jesienią i w okresie zimowym, ponieważ tak ważne jest aby nie wystawiać skóry na działanie promieni UV (możemy się wtedy nabawić niechcianych hiperpigmentacji) [1,5].

D’Arsonval

D’Arsonval jest to zabieg wykorzystujący urządzenie, które generuje energię elektryczną o wysokiej częstotliwości (od 300 do 500 kHz), czyli tak zwane prądy Darsonvala. Podczas oddziaływania prądów dochodzi do wyładowań elektrycznych i wytworzenia ozonu. Ma on działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. Zabieg przynosi korzystne efekty u osób zmagających się z trądzikiem oraz reguluje nadmierne wydzielanie sebum. Dodatkowo terapia powoduje rozjaśnienie przebarwień, usunięcie zrogowaciałego naskórka i przywraca skórze naturalny blask [1].

Pamiętajmy jednak, że w przypadku trądziku należy działać holistycznie i tak ważna jest analiza skóry, wykonanie badań hormonalnych, dobranie odpowiednich zabiegów i pielęgnacji domowej, jak również kosmetyków kolorowych. Stosując się do wszystkich zaleceń możemy liczyć na zadawalający efekt. Zatem do dzieła!

mgr kosmetologii Sandra Świątek

Bibliografia:

  1. Szczurek P, Kamińska-Winciorek G, Śpiewak R: Estetol Med Kosmetol 2012; 2(2): 58-62
  2. Rolka H, Lewko J, Kuprianowicz M, Łukaszuk C, Krajewska- Kułak E, Baranowska A, Jankowiak B, Niczyporuk W, Niczyporuk M: Wpływ zmian trądzikowych na wybrane parametry jakości życia. Dermatologia Kliniczna 2008; 10(1):15-9
  3. Nowicka D: Dermatologia. Ilustrowany podręcznik dla kosmetologów. KosMeD 2014;
    56-67
  4. Mitchell T, Dudley A: Trądzik: jak leczyć, jak ukryć. Klub dla Ciebie 2008; 56-58
  5. https://instytutluisa.pl/uslugi/.