Wpływ maseczek ochronnych na skórę

Obowiązek zakrywanie nosa i ust spowodował powstanie wielu kontrowersji. Osoby sięgają po różnego rodzaju maseczki ochronne – od maseczek chirurgicznych jednorazowego użytku, przez półmaski, po różnego rodzaju maseczki materiałowe. Największą ochronę przed zapyleniem, smogiem czy wirusami stanowią maseczki filtrujące, jednakże niewiele osób zwraca uwagę na ten fakt.

Żadna maseczka nie ma stuprocentowej skuteczności. Wszystkie gwarancje ochronne obowiązują pod warunkiem, że maseczka jest nakładana, noszona i zdejmowana prawidłowo. Obowiązkowo należy sprawdzić przyleganie maseczki do twarzy, a podczas jej zdejmowania unikać dotykania czaszy (dopasowanie maseczki u osób z zarostem może być utrudnione). Niektóre maski ochronne mają metalowy pasek w górnej części. Zakłada się je tak, by środek tego paska znalazł się na środku górnej części nosa. Po zdjęciu maseczki trzeba natychmiast poddać ją utylizacji, a później umyć lub zdezynfekować ręce.

Najczęściej stosowane maseczki chirurgiczne jednorazowego użytku stanowią barierę dla aerozoli, w których mogą być obecne wirusy, jednakże nie nadają się do długotrwałego noszenia. Jednorazowe maski chirurgiczne nabierają wilgoci, w związku z czym nie nadają się do długiego noszenia. Powinny być zdejmowane po kilkunastu minutach od założenia. Po użyciu trzeba je wyrzucić. Należy jednak pamiętać, że maski chirurgiczne nie zapewniają pełnej szczelności, ponieważ są luźno dopasowane do twarzy.

Samo noszenie maski nie zapewnia ochrony przed zakażeniem wirusem, a może dać złudne poczucie bezpieczeństwa – musi być połączone z innymi środkami ostrożności, przede wszystkim z regularną higieną rąk.

Termin „maskne” powstał z połączenia dwóch angielskich słów – „mask” z ang. maseczka oraz „acne” z ang. trądzik.

Terapia trądziku

Jak rozpoznać, że powinienem się udać na terapia trądziku? Przede wszystkim charakteryzuje się zaskórnikami otwartymi (tzw. wągrami) lub zamkniętymi i występuje głównie tam, gdzie naszą skórę przykrywa maseczka ochronna – na brodzie, policzkach, nad ustami oraz na linii żuchwy. Trądzik ma bardzo złożoną etiopatogenezę i nie można wskazać jednego czynnika, który na niego wpływa. Istotna jest zarówno właściwa pielęgnacja skóry, odpowiedni sposób odżywiania, a także stan zdrowia osoby m.in. prawidłowy poziom hormonów. Maseczki ochronne przyczyniły się do pogorszenia kondycji skóry u wielu osób. Problem coraz częściej dotyczy osób, które wcześniej nie miały skłonności do trądziku. Dlaczego tak się dzieje? Otóż nosimy maseczki ze sztucznych materiałów i/lub nie dbamy o ich odpowiednią czystość. Należy pamiętać, że maseczki jednorazowe (jak sama nazwa wskazuje) – są jednorazowe, a sięgając po maski ochronne wielorazowego użytku należy pamiętać, by prać je w minimum 600 Celsjusza i prasować po wypraniu, by zabić wszelkie bakterie. Pamiętajmy by wybrać maseczkę, która będzie korzystna dla naszej skóry, a nie tą, która jedynie pięknie się prezentuje. Warto sięgnąć po takie tkaniny jak bawełna lub jedwab. Przy skórze wrażliwej należy zwrócić uwagę na detergenty używane do prania maseczek. Nie powinny one zawierać dodatkowych barwników i substancji zapachowych, powodujących częste podrażnienia skóry.

Maseczka ochronna potrafi stać się prawdziwą sauną – ciepło i wilgoć spowodowana oddychaniem pod warstwą materiału nie są sprzymierzeńcami nieskazitelnej cery. Wilgotne środowisko jest idealne do rozwoju bakterii i powstawania wyprysków. Warto regularnie zmieniać maseczki pamiętając nie tylko o bezpieczeństwie, lecz również higienie. Maseczka ochronna, która ściśle przylega do naszej twarzy, może wywoływać otarcia i podrażnienia, które automatycznie zwiększają ryzyko infekcji i wyprysków.

Podstawowym elementem profilaktycznym na który należy zwrócić szczególną uwagę jest właściwa pielęgnacja skóry profesjonalnymi produktami. W tym celu warto udać się do Instytutu Luisa, gdzie kosmetolog indywidualnie dobierze odpowiedni preparat dla danej osoby, który pozytywnie wpłynie na skórę klienta i doskonale oczyści obszar twarzy, szyi, dekoltu. Należy pamiętać również o odpowiednim nawilżaniu skóry po jej umyciu, stosując odpowiedni krem zawierający m.in. kwas hialuronowy, ceramidy. Nakładając krem należy odczekać, by kosmetyk się wchłonął. Nie należy zakładać maseczki ochronnej zaraz po nałożeniu kremu nawilżającego, gdyż możemy nabawić się zapchanych porów.

Każda kobieta lubi czuć się pewnie, dlatego bardzo często sięga po mocno kryjący podkład. Zakładając maskę ochronną należy zwrócić uwagę, aby do makijażu użyć preparatów niekomedogennych, które nie będą powodowały zatykania porów. Idealnym rozwiązaniem są preparaty medyczne marki Colorescience, które oparte są na bazie czystych minerałów, które są korzystne dla cery. Dostępne są w różnych postaciach- podkładu, pudru, w kamieniu, w różnej wersji kolorystycznej, które przetrwają największe upały. Kosmetyki mineralne chronią przed działaniem promieni UV, dzięki czemu zapobiegają fotostarzeniu, ale dodatkowo pielęgnują. Stosując makijaż mineralny skóra oddycha oraz wygląda naturalnie. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych zapobiega innym problemom skórnym związanym z maskami m.in. przebarwieniom, liniom opalenizny.

Istnieje kilka innych problemów skórnych, które mogą pojawić się latem podczas stosowania maseczek na twarz. Bardzo często usta wymagają dodatkowej pielęgnacji. To one są miejscem, które nieustannie dotyka maska. Świetnym produktem, który wiele osób miało okazję już poznać jest balsam do ust Chameleon marki Swedeerm, zawierający odżywcze masło Karite oraz witaminę E. Balsam regeneruje, nawilża, a dodatkowo nadaje lekki kolor ust, uzależniony od naturalnego pH. Martwe komórki naskórka znajdujące się pod maską mogą spowodować zatkanie porów, dlatego warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów złuszczania naskórka np. mikrodermabrazji, peelingu kawitacyjnego, oxybrazji lub peelingu chemicznego.

Obecna sytuacja nie pozwala zrezygnować z noszenia maseczki ochronnej, jednakże istnieją kroki, które można podjąć, aby zapobiegać trądzikowi związanemu z maską i leczyć go, aby cieszyć się bezpiecznym latem ze zdrową skórą. Jeśli to właśnie Ciebie dotyczy problem „maskne” zapraszamy do Instytutu Luisa, gdzie nasza profesjonalna kadra kosmetologów na pewno pomoże Twojej skórze.

Monika Zemła