Wpływ tlenu na naszą skórę.

Tlen i jego rola w organizmie

Tlen – pierwiastek bez którego życie na ziemi nie mogłoby istnieć, jest jednym z głównych składników powietrza. Wdychany tlen jest niezbędny do funkcjonowania organizmów żywych, zużywany w procesach spalania substancji pokarmowych umożliwia uzyskanie przez organizm energii.

W ciągu doby człowiek zużywa 0,5 m3 tlenu, pierwiastek ten jest wszechobecny w postaci wody, węglowodanów, tłuszczów, białek i kwasów nukleinowych.

Odpowiedni poziom dotlenienia organizmu sprzyja pracy naszego mózgu oraz całego układu nerwowego, podnosi jego aktywność dzięki czemu pobudza do pracy i wzmożonego wysiłku.

Proces spalania tkanki tłuszczowej również wymaga odpowiedniej podaży tlenu, gdyż lepsze dotlenienie przyspiesza przemianę materii oraz zwiększa tempo metabolizmu.

Tlen wpływa na jakość naszego snu a także poprawia aktywność układu immunologicznego co w efekcie sprzyja zwiększeniu odporności organizmu.

Terapia tlenowa znacząco opóźnia procesy starzenia, które szczególnie widoczne są na powierzchni naszej skóry.

Jak tlen wpływa na naszą skórę.

Skóra jest największym organem w ludzkim ciele. Oddychanie jest jedną z podstawowych funkcji skóry, nic więc dziwnego że jeden z głównych składników powietrza – tlen wywiera na nią tak wielki wpływ.

Tlen przywraca prawidłowy odczyn czyli inaczej mówiąc tonizuje naszą skórę, co sprzyja namnażaniu się odpowiedniej flory bakteryjnej. Ta z kolei chroni nas przed patogenami chorobotwórczymi. Bakterie chorobotwórcze bytujące na naszej skórze są w większości beztlenowcami, należą do nich m.in. Propionibacterium acnes, P. granulosum, P. avidum. Zwiększenie ilości tlenu dostarczonego do skóry powoduje spowolnienie namnażania się niekorzystnych dla mikrobiomu skóry bakterii a w konsekwencji i zmniejszenia ilości stanów zapalnych.

Podawany pod ciśnieniem tlen cząsteczkowy powoduje intensyfikację oddychania komórkowego i dobre dotlenienie naskórka.

Ma także działanie nawilżające gdyż na każdą cząsteczkę podanego w głąb skóry tlenu przypadają dwie cząsteczki wodoru, które łącząc się tworzą cząsteczkę wody.

Tlen zapewnia komórkom prawidłowe odżywienie dzięki czemu są zdolne do prowadzenia podziałów a zatem i do szybszej regeneracji tkanek co spowalnia procesy starzenia się skóry.

Przyczyny niedotlenienia organizmu:

Z wiekiem komórki przyswajają coraz to mniejsze ilości tlenu, nie bez znaczenia zostaje także szereg czynników zewnętrznych, które często idą ze sobą w parze.
Częstą przyczyną są źle dobrane kosmetyki, które nie pozwalają na swobodne prowadzenie wymiany gazowej w naszej skórze, zanieczyszczenie powietrza zwłaszcza w większych miastach, nieodpowiednio zbilansowana dieta, praca w zamkniętych pomieszczeniach, niedostateczna ilość snu, brak aktywności fizycznej, a ostatnimi czasy także maseczki, które podczas pandemii towarzyszą nam na każdym kroku.

W efekcie działania tych czynników skóra szybciej się starzeje, traci zdrowy koloryt, staje się szara, zmęczona, przesuszona, pozbawiona blasku i energii.

Jak możemy pomóc niedotlenionej skórze?

Już wiemy że dostarczanie zbyt małej ilości tlenu do naszej skóry znacznie pogarsza jej kondycję. Niezwykle ważna będzie świadoma pielęgnacja skóry przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków, które zapewnią jej możliwość swobodnego oddychania. Kluczowe także będą zabiegi, ściśle dopasowane do aktualnych potrzeb naszej skóry.

Najlepszym wyborem w przypadku niedotlenionej skóry będzie tlenoterapia. Jedną z jej form jest zabieg infuzji tlenowej – zabieg bezinwazyjny, całoroczny, bardzo bezpieczny i komfortowy, w znaczny sposób może zniwelować skutki niedotlenienia organizmu zwłaszcza te widoczne na naszej skórze. Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów warto zabieg ten połączyć z delikatnym oczyszczeniem za pomocą oxybrazji.

Oxybrazja i infuzja tlenowa – co kryje się pod tymi pojęciami?

Oxybrazja to jeden z rodzajów mikrodermabrazji czyli złuszczania mechanicznego. Substancją złuszczającą są kropelki soli fizjologicznej pod ciśnieniem czystego tlenu. Zabieg ten jest chłodny oraz mokry dzięki czemu nie występują po nim efekt podrażnienia skóry. Zabieg oxybrazji jest świetnym przygotowaniem skóry do następującego po nim zabiegu infuzji tlenowej.

Infuzja tlenowa to zabieg mający na celu wtłoczenie w głąb skóry tlenu pod ciśnieniem. W zabiegu wykorzystywana jest także ampułka zawierająca serum ze składnikami aktywnymi. Serum aplikowane jest na skórę za pomocą specjalnego aerografu wykorzystującego czysty, medyczny tlen pod ciśnieniem.

Substancje aktywne zawarte w serum:

Olej arganowy bogaty w witaminę E oraz kwasy tłuszczowe o właściwościach antyoksydacyjnych oraz nawilżających.

Peptydy biomimetyczne, które powodują zmniejszenie skurczu mięśni i tym samym prewencję przed powstawaniem zmarszczek mimicznych.

Acetylo-tetrapeptyd-15 zmniejsza odpowiedź układu nerwowego na bodźce dochodzące ze środowiska zewnętrznego co jest szczególnie pomocne u osób ze skórą wrażliwą.

Śluz z nagietka o działaniu przeciwzapalnym, kojącym, łagodzącym podrażnienia i przyspieszającym gojenie ran.

Na zakończenie zabiegu na kilka minut nakładana jest maska dotleniająca. Oddychanie czystym medycznym tlenem sprawia że dotleniamy cały organizm, przyspieszamy przemianę materii oraz dostarczamy substratu jakim jest tlen do wytwarzania energii.

Wskazania do zabiegu:

 • Skóra niedotleniona, szara, zmęczona
 • Skóra naczyniowa, trądzik różowaty
 • Trądzik pospolity
 • Profilaktyka przeciwstarzeniowa
 • Zmarszczki
 • Łuszczyca, egzema
 • Sucha i odwodniona skóra
 • Przebarwienia
 • Skóra wrażliwa
 • Jako ‘’Zabieg bankietowy”
 • Zabieg należy do bardzo bezpiecznych i delikatnych dlatego jak najbardziej może być polecany kobietom w ciąży.

Efekty zabiegu:

Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, skóra nabiera zdrowego kolorytu, na skutek dotlenienia jest widocznie rozświetlona i odświeżona.
Nawilżenie skóry znacznie się poprawia, staje się ona gładka i sprężysta w dotyku. Podczas zabiegu dochodzi do zmniejszenia porów dzięki czemu faktura skóry jest wyrównana a ewentualnie nałożony po zabiegu makijaż będzie wyglądał i trzymał się perfekcyjnie.
Dzięki działaniu składników „botox like” zawartych w serum, spłyceniu ulegają drobne zmarszczki mimiczne, zwłaszcza wokół oczu i ust.
Podczas zabiegu, pod wpływem działania sprężonego tlenu i odczuwalnej niższej temperatury hartowane są ściany naczynek krwionośnych, które w efekcie są mniej narażone na pękanie.
Dotleniona i nawilżona skóra oraz silnie skoncentrowane składniki dostarczone podczas infuzji tlenowej sprawiają że zabieg ten jest wspaniałym remedium na opóźnienie procesów degeneracyjnych zachodzących w naszej skórze pod wpływem czynników zewnętrznych i zmian postępujących wraz z wiekiem.

Karolina Tatarczuch

Marcin Molski „Nowoczesna kosmetologia” Wydawnictwo naukowe PWN 2014

Marcin Błaszczyk „Histologia dla kosmetologów” Oficyna wydawnicza PWSZ w Nysie 2013

‌http://www.medycynaestetyczna.angelius.pl/kosmetologia-4/infuzja-tlenowa

http://kosmetologiaestetyczna.com/ike/5.2015/files/assets/basic-html/page33.html

http://www.salustlen.pl/zastosowania/zastosowanie-tlenoterapii-w-kosmetyce