Zabiegi kosmetyczne + pielęgnacja domowa

Czy wykonanie zabiegu w gabinecie kosmetologicznym zastąpi pielęgnacje domową?

A może pielęgnacja domowa zastąpi zabieg wykonywany przez kosmetologa?

Warto zastanowić się nad odpowiedzią na powyższe pytania, które często zadają sobie klienci… Oczywiście osoby, które miały okazję skorzystać z usług w Instytucie Luisa znają już odpowiedź ?

Zabiegi kosmetologiczne nie zastąpią pielęgnacji domowej, lecz są istotne i nie mogą zostać pominięte, gdyż sama pielęgnacja domowa jest niewystarczająca. W dobie pandemii pojawił się problem „maskne” o którym pisaliśmy w poprzednim artykule (https://instytutluisa.pl/blog/wplyw-maseczek-ochronnych-na-skore/) i który świetnie obrazuje konieczność wykonania prawidłowego oczyszczenia twarzy w gabinecie kosmetologicznym wraz z zastosowaniem odpowiedniej pielęgnacji domowej.

Aby prawidłowo zadbać o swoją skórę, warto wybierać sprawdzone preparaty medyczne, które przeszły odpowiednie badania kliniczne. Na takich właśnie preparatach wykonujemy zabiegi w Instytucie Luisa i po takie warto sięgnąć w pielęgnacji domowej, aby przedłużyć trwałość zabiegu.

Zabiegi złuszczające

W okresie jesienno- zimowym wiele z naszych klientów wybiera zabiegi z alfa – i beta-hydroksykwasami np. kwasem salicylowym czy retinolem ze względu na świadomość, że jest to odpowiedni czas na zabiegi złuszczające, pomagające w walce z trądzikiem, a także świetnie sprawdzające się w walce z przebarwieniami oraz oznakami starzenia. Retinol jest substancją, która ma wielokierunkowe działanie udowodnione naukowo. To idealny składnik aktywny do przesuszonej skóry, która była narażona na dużą dawkę promieniowania UV podczas lata, a także świetnie sprawdza się zimą, gdy nasza skóra cierpi przez suche, ogrzewane powietrze w mieszkaniach oraz niskie temperatury na zewnątrz. Retinol ma działanie wzmacniające, a także wpływa stymulująco na komórki skóry do produkcji nowych włókien kolagenowych. Dodatkowo normalizuje keratynizację oraz przyspiesza odnowę komórek skóry. Dzięki kosmetykom zawierającym retinol można uzyskać efekt wygładzenia, poprawy kolorytu oraz zmniejszyć widoczność rozszerzonych ujść gruczołów łojowych tzw. porów.

Kwas hialuronowy

W preparatach do zabiegów kosmetologicznych, a także w produktach do pielęgnacji domowej substancją aktywną, która często znajduje się w składzie jest kwas hialuronowy.

W zależności od wielkości cząsteczki wykazuje inny efekt działania. Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy spełnia funkcję okluzyjną, tworząc na skórze barierę ochronną, zapobiegając transepidermalnej utracie wody.

Z kolei mała cząsteczka kwasu hialuronowego wnika w naskórek zwiększając jego nawilżenie.

Co warto mieć w składzie

Bardzo częstym problemem, który nie tylko jakby się mogło wydawać dotyczy nastolatków, ale także osoby dorosłe jest trądzik. Noszenie maseczek ochronnych dodatkowo spotęgowało występowania zmian skórnych u osób w różnych przedziałach wiekowych.

W gabinecie kosmetologicznym warto wykonać wówczas oczyszczenie skóry np. używając kwas salicylowy o działaniu keratolitycznym.

Wybierając produkt do pielęgnacji domowej najlepiej sięgnąć po taki, który zawiera cynk regulujący wydzielanie sebum, retinol, kwas pirogronowy czy kwas salicylowy, który zmatuje skórę i zmniejszy widoczność porów.

Inną substancją aktywną, którą mogę polecić naszym klientkom i klientom jest kolagen, który poprawia nawilżenie skóry oraz działa wspomagająco na odnowę komórek skóry. Dedykowany jest przede wszystkim dla cer suchych oraz dojrzałych, dając efekt odmłodzenia, ujędrnienia oraz ueleastycznienia.

Istotne jest kompleksowe podejście do pielęgnacji skóry, dlatego po zabiegu w gabinecie kosmetologicznym warto zastosować w kuracji domowej preparat zawierający te same substancje aktywne, które znajdują się w produktach gabinetowych. Takie rozwiązanie pozwala szybciej uzyskać pożądane efekty oraz utrzymać je na dłużej ?

Dobre połączenie

Doskonałym przykładem połączenia pielęgnacji gabinetowej z kuracją domową jest wykonywany w Instytucie Luisa bezfrezarkowy pedicure Mavex (https://instytutluisa.pl/bez-kategorii/calluspeeling-pedicure-inny-niz-wszystkie/) . To zabieg, który wybiera wiele osób, gdyż efekty widoczne są zaraz po zabiegu, a trwałość można przedłużyć stosując w pielęgnacji domowej krem z identycznym składem jaki posiada krem gabinetowy. Połączenie zabiegu z odpowiednią kuracją domową dotyczy również pielęgnowania całego ciała, pozbycia się cellulitu czy modelowania sylwetki. W ofercie Instytutu Luisa posiadamy wiele zabiegów m.in. liporadiologia, presoterapia, kriolipoliza, karboksyterapia, które pozwalają na uzyskanie pożądanych efektów, jednakże warto pamiętać, że w kwestii modelowania sylwetki istotną rolę odgrywa zbilansowana dieta oraz odpowiedni poziom codziennej aktywności fizycznej.

Suplementcja… czy jest ważna?

Wiele osób często pyta o suplementy diety… Należy pamiętać, że według polskiego prawa są one zaliczane do środków spożywczych i nie mogą być traktowane jako zamienniki zbilansowanej diety, a jedynie powinny być do niej dodatkiem, który uzupełni ewentualne braki odżywcze. Suplementy diety są skoncentrowanym źródłem witamin, minerałów oraz innych substancji działających odżywczo lub wykazującymi inny efekt fizjologiczny.

Zabiegi na ciało

Zabiegi kosmetologiczne działają wspomagająco na redukcję tkanki tłuszczowej oraz poprawiają jakość skóry poprzez jej ujędrnienie, uelastycznienie oraz zagęszczenie. Dodatkowo w pielęgnacji domowej warto pamiętać o zimnych prysznicach, które poprawią jakość skóry, a także o niezastąpionej szczotce Arosha. Suchy peeling wykonany przy użyciu szczotki, na którego wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, a następnie zaaplikowany na daną partię ciała balsam Arosha, potrafi zdziałać wiele. Należy podkreślić, że podstawą jest systematyczność.

Okres pandemii pozwolił, aby więcej czasu spędzić w mieszkaniu, dlatego warto wykorzystać ten czas na zadbanie o swój wygląd i samopoczucie. Obecnie dużo czasu spędzamy w maseczkach ochronnych, dlatego dbanie o stan skóry jest szczególnie istotne. Zachęcam, aby zarówno Panie jak i Panowie sięgali po sprawdzone i przebadane preparaty do mycia twarzy oraz kremy o odpowiednim składzie substancji aktywnych, odpowiednio dobrane do danej cery. Inwestycja w rekomendowane preparaty przynosi zadowalające efekty.

W artykule zamieszone zostały informacje z pracy dyplomowej autorki artykułu zrealizowanej w Katedrze i Zakładzie Kosmetologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Monika Zemła