Brukowana broda, czyli defekt polegający na marszczeniu się skóry w czasie napinania mięśni, często powoduje powstawanie kompleksów. Na brodzie tworzą się nieestetyczne pofalowania, którym nie da się zapobiec, jednak można je niwelować poprzez zastosowanie zabiegów kosmetologii estetycznej. Brukowana broda powstaje w sposób naturalny i jest efektem pracy mięśni twarzy. Z uwagi na fakt, że mięsień bródkowy kształtuje mimikę twarzy, często jego zwiotczenie wpływa negatywnie na poczucie pewności siebie.
Jak powstaje brukowana broda?
Zmiany w wyglądzie podbródka wynikają z postępującego starzenia się skóry. Skóra traci jędrność i nawilżenie, co sprawia, że zagniecenia są coraz bardziej widoczne. Jeśli nie zapobiegniemy dalszemu rozwojowi defektu, zmarszczki ulegać będą systematycznemu pogłębieniu, a twarz będzie wyglądać na starszą niż w rzeczywistości. Pogłębianie się zmarszczek spowoduje, że skóra na brodzie straci dotychczasową elastyczność. Łatwo jednak pozbyć się tej przypadłości przy użyciu kwasu hialuronowego, który wypełnia nierówności strukturalne skóry. Można także wykorzystać do tego celu kolagen lub stymulatory tkankowe, takie jak hydroksyapatyt wapnia.
Niwelowanie brukowanej brody
Gabinety kosmetologii często wykonują bezbolesne zabiegi mające na celu pozbycie się brukowanej brody. Jeszcze nie tak dawno temu korekty brody można było dokonać jedynie poddając się zabiegowi chirurgicznemu, a okres rekonwalescencji był długi i bolesny. Teraz również kosmetolog może pomóc w przypadku utracenia jędrności podbródka. Stosuje się w tym celu modelowanie brody kwasem hialuronowym – zabieg może wywołać dyskomfort, więc przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. W celu pozbycia się brukowanej brody z pomocą przychodzą także innowacje kosmetologii estetycznej, takie jak kwas hialuronowy w połączeniu z hydroksyapatytem wapnia – przeprowadzenie takiego zabiegu umożliwiają nowoczesne preparaty.